YILMAZ ODABAŞI WEB SİTESİ Untitled 1
 
.
YAZILAR-YILMAZ ODABAŞI WEB SİTESİ
8.8.2022 03:59:00
      YAZILAR
     KUŞLAR UZAKTI SONRA

70'li yıllar şehrin bittiği yerin, Diyarbakır’ın Bağlar semti Kuruçeşme mahallesinin “sınır” çocuklarıydık... (Hikaye)
... Devam?
     Restleriyle gitmek, hasretiyle dönmek


... Devam?
      Her şeyi Çürütür Zaman…

"Siz olun, tutkularınızı, düşlerinizi, sevgilerinizi ve yolculuklarınızı ertelemeyin; çünkü çürürler. Çünkü dokunduğu her şeyi çürütür zaman..."
... Devam?
     YILMAZ ODABAŞI İLE ŞİİR VE...

2000'lerde popüler kültürün hegemonyası, medyanın da katkısıyla bu ülkede ciddi boyutlarda deformasyona neden olacaktır. Şair de konumunu buna göre belirlemelidir.Ya popüler kültüre göre sığlaşarak medyanın yörüngesine girecek ya da kendini geri çekip bu anti estetik, anti ideolojik durumdan yalıtarak vakur bir yalnızlığı, bir anlamda dışlanmışlığı yaşayacaktır. Çünkü şiiri olmayanlar şair, müziği olmayanlar müzisyen olacaklardır." ( Yılmaz Odabaşı, 1997-Yazın Dergisi)
... Devam?
     NAZIM HİKMET VE MAHMUD DERVİŞ

New York Universitesi ve Kervokian Yakın Doğu Araştırmaları Merkezi’nin New School ile birlikte New York’ta düzenlediği NAZIM HİKMET VE MAHMUD DERVİŞ konulu uluslararası edebiyat seminerinde Yılmaz Odabaşı’nın yaptığı konuşma...
... Devam?
     ŞİİRİMİZDE BİR SATIRBAŞI AHMED ARİF


"Ahmed Arif’ten söz etmek, yirminci yüzyılın ikinci yarısından itibaren şiirimizde çok özgün bir mecradan, bir satırbaşından söz etmek demektir. Onun şiirleri, tematik unsurlarıyla, fonetik ve semantik yapısıyla, imgesel özerkliğiyle bugüne dek ayrıksı kalabilmeyi ve yazıldıkları yıllardan bugüne, aradan geçen yarım yüzyıla rağmen zamana direnerek hâlâ beğeniyle okunmayı başaran şiirlerdir..."
... Devam?
     SEVGİNİN HERKESTEN ŞİKÂYETİ VAR

Anahtar sözcük: Sevgi...Artık bütün albenisini yitirmiş, bayağılaşmış ve aşınmış bir sözcük: Sevgi... Her yerde aynı bıktırıcı sözcük yineleniyor; her yerde sevgi mağdurları, sevgi kırgınları, sevgi yorgunları ve o mağduriyetlerin, kırgınlıkların, yorgunlukların enkazından beslenen sevgi tüccarları..
... Devam?
 
     Yılmaz Odabaşı resmi web sitesi ® 2007